-
-
- 17:00 - 21:00
-
- Ørum Bibliotek
- Skolebakken 43 8586 Ørum
8586 Ørum Djurs
- Bibliotek
- Ørum Bibliotek
- I samarbejde med
- Museum Østjylland
Engang var Kolindsund Jyllands største sø. I dag er sundet 2500 hektar landbrugsjord, som strækker sig mellem Grenaa og Kolind.
Kolindsund er også evigt aktuelt. Gennem tiden har den tidligere sø været til debat gentagende gange med ønsker om at bringe vandet tilbage i landskabet. Debatten har fået nyt liv pga. en forundersøgelse, som grundigt skal undersøge muligheder og konsekvenser ved at naturgenoprette området.
Men hvad er Kolindsund egentligt – og hvad gemmer der sig bag de mange fortællinger om den sø, der var engang?
Det spørgsmål vil vi denne aften dykke ned i gennem fire foredrag ved arkæologer og historikere fra Museum Østjylland:
- Lutz Klassen vil fortælle om sundets geologiske historie og vilde aktiviteter ved dens bred i bondestenalderen.
- Thomas Guntzelnick Poulsen vil fortælle om søslag på Kolindsund i den tidlige middelalder.
- Rikke Alsbjerg Schøning og Tina Bjerregaard vil fortælle om afvandingen af Kolindsund og om de mange forskellige perspektiver, der siden 1980’erne har indgået i debatten om sundet.
Aftenen byder også på fællesspisning undervejs – og selvfølgelig kaffe og kage til at slutte aftenen af med.